Analiza kolorystyczna to metoda powszechnie wykorzystywana przez profesjonalnych wizażystów. Dzięki niej możesz dobrać kolory i odcienie idealnie współgrające z twoją cerą i wydobywające na wierzch wszystkie twoje atuty. Znając swój typ urody, możesz dokonywać świadomych zakupów oraz łatwiej dobierać makijaż. Od czego jednak zacząć?
O czym należy pamiętać przed analizą kolorystyczną?
Sprawdzenie swojego typu urody, to coś, co możesz zrobić sama. Ważne jednak, byś pamiętała o kilku ważnych czynnikach, które mogą zaburzyć wynik testu.
Przede wszystkim zależy ci na jak największej naturalności. Analizy dokonaj więc bez żadnego makijażu i w momencie, gdy nie jesteś opalona lub po użyciu samoopalacza. Bądź również świadoma, że henna, makijaż permanentny czy farba na włosach również mogą zaburzać wynik.
Aby sprawdzić swój typ urody, zwiąż włosy, tak by żadne kosmyki nie opadały na twarz, weź lusterko i znajdź miejsce z naturalnym, dziennym oświetleniem, najlepiej naprzeciwko okna.
Czym jest typ urody i do czego jest mi potrzebne jego określenie?
Otaczamy się barwami. Tak jak na obrazach pewne kolory współgrają ze sobą i wzajemnie się dopełniają, czy podbijają, podobnie dzieje się na nas samych. Składamy się z wielu różnych kolorów, ale mimo że każdy jest unikalny, można go przypisać do wariacji jednego z czterech typów urody:
- wiosna – ciepła, jasna i czysta;
- lato – chłodne, jasne, przygaszone;
- jesień – ciepła, głęboka, przygaszona;
- zima – chłodna, głęboka, czysta.
Ważne! Wszystkie te typy urody występują niezależnie od koloru naszej skóry. Jeśli jesteś osobą ciemnoskórą, nie oznacza to od razu, że będzie jesienią lub zimą.
Dzięki określeniu swojego typu urody łatwiej odnajdziesz paletę kolorów, które wydobędą naturalny blask twojej skóry, podkreślą włosy, czy oczy.
Badając typ urody, stylistki korzystają ze specjalnych kół kolorów. Ty, zamiast tego możesz wykorzystać złotą i srebrną biżuterię. W późniejszych etapach skup się również na tonacjach twojej skóry, oczu i włosów.

Zacznij od podstaw. Typ ciepły czy ziemny?
Jak mogłaś zauważyć wcześniej, typy urody podzielić można na ciepłe i zimne. Określając, do którego z nich należysz, zawężasz już ilość możliwości.
Z pomocą przychodzi nam tutaj biżuteria! Przykładaj ją do twarzy, szyi i dekoltu naprzemiennie i obserwuj, jak Twoja skóra reaguje na każdą z tonacji. Jeżeli lepiej będzie wyglądać przy odcieniach ciepłych, złotych – jesteś ciepłym typem urody, jeżeli przy srebrnych, zimnych – chłodnym. W razie wątpliwości — zrób zdjęcia swojej twarzy i przeanalizuj efekty analizy na ekranie telefonu czy komputera.
Zwróć również uwagę na swoje oczy. Jeżeli są intensywnie niebieskie, szare lub ciemnobrązowe, bez ciepłych odcieni — najprawdopodobniej jesteś typem chłodnym. Jeżeli pojawiają się złote błyski — oczy są błękitne, piwne, zielone — jest duże prawdopodobieństwo, że jesteś typem ciepłym. Podobnie sytuacja ma się z włosami. Jeżeli są w chłodnych odcieniach, od jasnego, platynowego blondu po głęboką, niebieską czerń — jesteś typem zimnym. Włosy w ciepłych odcieniach — słomkowo-złote blondy, rudości, kasztanowy brąz — wskazują na ciepły typ urody.
Ostatnim etapem będzie przyjrzenie się żyłkom. Obejrzyj dokładnie sieć naczyń na wewnętrznej części swoich nadgarstków. Zielone żyłki oznaczają, że jesteś typem ciepłym, niebieskie lub fioletowe mogą wskazywać na typ chłodny.

Ciepła Wiosna, czy jesień? A może chłodne lato lub zima?
Wiesz już, jak sprawdzić temperaturę swojego typu urody. Czas teraz na dokładniejsze rozróżnienie jej typu. Aby to zrobić, wystarczy porównać barwy występujące w poszczególnych porach roku.
Typ ciepły.
Wiosna to typ kolorystyczny ciepły, wyrazisty, czysty, kontrastowy. Szybko opala się na brzoskwiniowo-złoty kolor. Nawet przy bardzo jasnej karnacji miewa kontrastowe, wyraźne, intensywnie czerwone usta. Włosy Wiosny zazwyczaj są w kolorze od słomkowego, złotego blondu, po ciemniejszy, rudobrązowy, zawsze w odcieniach ciepłych. W związku z tym Wiosna doskonale będzie wyglądać w czystych kolorach. Kość słoniowa, brzoskwiniowy róż, beż, słoneczny żółty, koralowa czerwień, turkus — to barwy, w których towarzystwie uroda Wiosny będzie rozkwitać!
Jesień to typ kolorystyczny ciepły intensywny, ciemny, harmonijny. Jej uroda jest zgaszona, jednolita, a równocześnie głęboka, wyraźna. Posiada jasną lub ciemną karnację, ale z dominacją ciepłych delikatnie przybrudzonych odcieni – karmelu, brązów, cegły, oliwki. Włosy ma w kolorach od rudego do ciemnobrązowego, zawsze z ciepłym odcieniem. Oczy Jesieni są zazwyczaj piwne, khaki, brudnozielone, a kolor ust mało intensywny, harmonijnie współgrający z pozostałymi elementami twarzy. W przeciwieństwie do Wiosny kolory Jesieni nie są czyste, pojawią się tutaj barwy ziemi, np. lekko żółte białka oczu. Jesień przepięknie będzie wyglądać w nasyconych ciepłych kolorach — m.in. burgundach czy brązach.
Typ zimny.
Lato to typ kolorystyczny chłodny, jasny, zgaszony. Cechuje się delikatną, jasną urodą, harmonijną, bez większych kontrastów. Ma mniej wyraźną oprawę oczu i raczej blade usta. Opala się powoli, najpierw na czerwono, z czasem opalenizna brązowieje, nabierając ziemistej, delikatnej, raczej chłodnej barwy. Włosy Lata przeważnie są w odcieniach szarości, ewentualnie chłodnego blond. Do urody Lata doskonale będą pasować blade zimne kolory — pastelowy róż, jasnoniebieski, bardzo dobrze będzie wyglądać również w chłodnych odcieniach zieleni, czerwieni czy fioletu. Uniwersalne kolory dla tego typu urody to grafit, popiel, malina albo chaber.
Zima to najbardziej wyrazisty i kontrastowy spośród wszystkich typów urody. Ma platynowe lub ciemne włosy, zawsze o chłodnym odcieniu, bez ciepłych błysków, bardzo jasną lub bardzo śniadą cerę i ciemną, wyraźną oprawę oczu. Pełne kontrastów Zimy doskonale wyglądają w intensywnych kolorach. Będą to mocne, chłodne odcienie, takie jak śnieżna biel, fuksja, krwista czerwień, chaber czy czerń.